Keramzyt do projektów budowlanych- w jaki sposób zachowuje się ten materiał?

Keramzyt jest materiałem, który bardzo często można zastosować do różnego rodzaju projektów budowlanych. Kruszywo od Leca® KERAMZYT tak naprawdę sprawdzi się już na etapie wylewania posadzek. Można go bez przeszkód użyć do wykonywania izolacji podłóg wykonywanych bezpośrednio na gruncie, ale w takim przypadku jednak najlepiej jest zdecydować się na kruszywo, które będzie poddane dodatkowej impregnacji. W późniejszych etapach budowania można wykorzystać keramzyt także do wykonywania lekkich betonów, a także do wykonywania izolacji. Może ona dotyczyć zarówno podpiwniczeń, ścian jak i stropów. Dobrze jest wiedzieć, że musi to być odpowiednio gruba warstwa układanych naprzemiennie worków. W takim przypadku keramzyt umieszcza się w specjalnie do tego celu wykonanej obudowie.

Dlaczego akurat keramzyt?

W przypadku wykorzystania tego materiału jako izolację, keramzyt ma tę dużą zaletę, że można go bez przeszkód zastosować poniżej poziomu gruntu. Będzie to więc idealne rozwiązanie w momencie, kiedy zależy nam na zaizolowaniu piwnicy i kiedy chcemy użyć materiału, który jest wyjątkowo trwały i który doskonale poradzi sobie z wilgocią. Jest to bowiem jedna z najistotniejszych jego cech charakterystycznych- to w jaki sposób kruszywo od Leca® KERAMZYT radzi sobie z wodą. W swojej wersji podstawowej wykazuje zdolność kapilarnego podciągania wilgoci. Oznacza to że jest w stanie przyjąć w swoją strukturę sporą ilość wody, ale jednocześnie w żaden sposób nie powoduje ona jego niszczenia.

Można by wymienić bardzo wiele materiałów, które przy kontakcie z wodą zaczynają pleśnieć czy się zużywać- keramzyt jest czymś zupełnie innym. Wykonana z niego izolacja jest oddychająca i doskonale poradzi sobie z pleśnią czy z grzybem, gdyż w ogóle nie jest podatna na ich działanie. W przypadku wykorzystania keramzytu do projektów budowlanych nie musimy również martwić się o to, czy nie będzie on łakomym kąskiem dla różnego rodzaju gryzoni czy owadów. Keramzyt nie wydziela również żadnych związków chemicznych ani gazów pod wpływem ciepła- można spokojnie stosować go w budynkach mieszkalnych.

Izolacja podłogi na gruncie- jak to wygląda w praktyce

Aby faktycznie ułożona warstwa izolacyjna spełniała swoją funkcję, należy ułożyć ją w odpowiedniej grubości około od 15 do 25 cm. Standardowo, tak ułożony keramzyt należy ubić i zagęścić, a następnie wyłożyć na jego powierzchni odpowiednią folię izolacyjną. Ewentualnie można również zastosować siatkę metalową. Na tych warstwach można wykonywać już samą wylewkę betonową, a następnie można zdecydować się na pożądane wykończenie podłogi. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt ma również swoje zastosowanie w geotechnice. Wszystko dzięki temu, że jest lekki,a ale jednocześnie bardzo wytrzymały, a jego zastosowanie poprawia stabilność wszelkich wykonywanych nasypów zboczy czy dróg.

Sprawdź ofertę https://leca.pl/