Obowiązek płacenia podatków dotyczy wszystkich- niezależnie od tego, czy jest się przedsiębiorcą czy konsumentem. Prawo podatkowe w Hiszpanii- tak samo jak w Polsce- zakłada podatki pośrednie (takie jak podatek VAT) oraz podatki bezpośrednie (chociażby te dotyczące przychodów z pracy czy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej).
Specjalnym rodzajem podatku jest Impuesto sobre la Renta de no Residentes, który w skrócie jest określany jako I.R.N.R, czyli podatek dla nierezydentów. W przypadku obywateli Unii Europejskiej jest to stawka 19%, a spoza Unii Europejskiej 24%. Osoba, która nie jest uznawana za rezydenta to ktoś, kto przebywa na terenie Hiszpanii mniej niż 183 dni w roku.
Jestem rezydentem, czy mogę prowadzić w Hiszpanii własną działalność?
Jak najbardziej jest to możliwe, ale aby móc zacząć postępować zgodnie z procedurą dotyczącą rejestracji własnej firmy, konieczne jest wyrobienie sobie numeru NIE- jest to numer identyfikujący cudzoziemca w Hiszpanii. O jego wyrobienie można się starać na dowolnym posterunku policji- najlepiej wybrać jednostkę przypisaną do terytorium, na którym się mieszka lub gdzie będzie się prowadziło działalność. O wydanie numeru NIE można starać się także w hiszpańskim konsulacie w Polsce.
W Hiszpanii można założyć spółkę, która będzie składała się tylko i wyłącznie z cudzoziemców. Nie ma konieczności tworzenia sztucznych struktur, w ramach których musiałby się znaleźć obywatel Hiszpanii. Co do zasady, spółki mają ustaloną swoją własną stawkę podatkową. Jednakże, przez pierwsze dwa lata działania nowego podmiotu na rynku można skorzystać z preferencyjnej stawki, co ma zwiększać szanse nowych firm na to, aby mogły utrzymać się na rynku.
Różnego rodzaju programy pomocowe
Być może nie każdy od razu o tym wie, ale Hiszpania jest uważana za kraj przyjazny dla przedsiębiorców. Przygotowywane są rozmaite programy pomocowe dla przyszłych przedsiębiorców oraz firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. prawo podatkowe w Hiszpanii również jest w wielu przypadkach korzystne dla przedsiębiorców. W Hiszpanii mamy jednak do czynienia z dużą autonomią poszczególnych regionów- w każdym z nich mogą obowiązywać nieco inne podatki lokalne, a także mogą być proponowane zupełnie inne programy pomocowe. Dobrze jest więc wcześniej zorientować się, na co możemy liczyć na obszarze, na którym chcemy wystartować z własną firmą.
Własna firma za granicą to duże wyzwanie, dlatego też czasem warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych księgowych. Pomoc specjalisty w tym zakresie pozwoli chociażby na wybór odpowiedniej osobowości prawnej nowego podmiotu. Pełną ofertę świadczonych usług znajdziemy na stronie https://biuroksiegowewhiszpanii.pl. W Hiszpanii istnieje możliwość rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, ale równie popularną możliwością jest rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pomoc biura rachunkowego będzie też nieoceniona w momencie, kiedy firma będzie już działać na rynku i kiedy trzeba będzie prowadzić jej regularne rozliczenia.