małe biuro

Biuro o małym metrażu- czy to duże wyzwanie?

Tak naprawdę to, czy biuro faktycznie można nazwać „małym” zależy w dużej mierze od tego, jak wiele osób będzie musiało pomieścić każdego dnia. Ta sama przestrzeń użytkowana przez trzech pracowników będzie czymś zupełnie innym w sytuacji, kiedy będzie w niej musiało jednocześnie pracować osiem osób. W związku z tym, aby nie przesadzić ze zbyt małą i niewygodną powierzchnią miejsca do pracy, warto od razu dowiedzieć się, ile miejsca do pracy minimalnie potrzebuje każda osoba i co zrobić, aby małe biuro mogło być naprawdę wygodne.

Statystyka- czy te dane sprawdzą się w praktyce?

Statystyka to nic innego jak to, co wynika z obowiązujących przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Według tych przepisów, minimalną ilością przestrzeni dla jednego pracownika jest wielkość 13 metrów sześciennych. To jeszcze nie wszystko, bo dodatkowo, w każdym miejscu pracy musi się znaleźć wolna, niezagospodarowana przestrzeń o wielkości 2 metrów kwadratowych. Można więc bardzo szybko oszacować, jaką minimalną powierzchnię może mieć wynajmowane przez nas biuro, aby spełniać te wytyczne. Pamiętajmy jednak, że czasem trzeba będzie doliczyć dodatkowy metraż na różnego rodzaju urządzenia jak chociażby kserokopiarka czy drukarki, a także inny sprzęt. Zazwyczaj jednak, powierzchnię biura zwiększa na przykład korytarz czy hall, który tak naprawdę nie stanowi sam w sobie miejsca pracy, ale można jego powierzchnię wliczyć do całkowitej powierzchni biura.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

Zastanawiając się, jak urządzić małe biuro, pamiętajmy o tym, aby naszym pracownikom wydzielić miejsce, w którym mogą oni zrobić sobie przerwę. Na pewno potrzebna jest taka przestrzeń i nie warto na niej oszczędzać. Wydzielenie takiego miejsca zwiększa ergonomię pracy, ale też wpływa na efektywność pracowników- zarówno tych, którzy aktualnie są na przerwie jak i tych, którzy w danym momencie pracują. Jeśli chodzi o aranżację sali konferencyjnej- w mniejszych biurach możemy nie mieć takiej możliwości, gdyż taka salka musiałaby być zupełnie oddzielnym pomieszczeniem. Jest jednak wiele firm o takim profilu działalności, gdzie taka salka właściwie w ogóle nie jest potrzebna, trzeba więc zastanowić się, czy faktycznie będziemy z takiego rozwiązania korzystać. Szczegółowe porady jak urządzić małe biuro znajdziesz na: https://www.herbewo.krakow.pl/blog/jak-urzadzic-male-biuro/

Jak podejść do kwestii aranżacji?

W przypadku małej przestrzeni- minimalistycznie. Powinniśmy zrobić wszystko, aby przestrzeń zdawała się być większa niż jest w rzeczywistości. Ściany powinny być więc utrzymane w jasnej, neutralnej kolorystyce. Meble powinny być proste i tylko takie, jakie są faktycznie potrzebne. W przypadku dekoracji i wszystkich innych elementów wyposażenia- również powinniśmy ograniczyć się do tego, co konieczne. Powinniśmy się też wystrzegać wszelkich rozpraszaczy oraz przedmiotów w ciemnych, intensywnych kolorach, które na dłuższą metę są bardzo męczące. Jeśli w danym pomieszczeniu konieczne jest przechowywanie dokumentów- zadbajmy o szafę do zabudowy, którą da się zamknąć. Otwarte półki wprowadzą niepotrzebny bałagan i chaos, który na małej przestrzeni może być czymś bardzo irytującym.