Czym zajmuje się trycholog?

Wiele osób zastanawia się, kim tak naprawdę jest trycholog i kiedy można zgłosić się do niego o pomoc w kwestii różnego rodzaju problemów z włosami. Z pewnością warto wiedzieć, że specjalista ten to najprościej mówiąc lekarz od włosów Kraków, a więc lekarz, który zajmuje się tylko i wyłącznie zagadnieniami, które są związane z włosami oraz ze skórą głowy. Tak naprawdę, takich specjalistów w naszym kraju jest coraz więcej, mogą oni prowadzić samodzielne gabinety prywatne lub też pracować w klinikach medycyny estetycznej.

Różnego rodzaju problemy ze skórą głowy

 

Pierwszym obszarem zainteresowań trychologa jest sama skóra głowy. Lekarz trycholog zajmie się problemami skórnymi, które występują w obrębie skóry głowy, ale to samo schorzenie, które pojawi się na innych częściach ciała nie jest już w obszarze jego specjalizacji i tymi problemami powinien zająć się lekarz dermatologii. Sam trycholog może natomiast wykonać dokładną analizę stanu skóry głowy ze szczególnym uwzględnieniem cebulek włosowych. Wśród rozmaitych schorzeń, jakie mogą dotyczyć skóry głowy można wymienić chociażby łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczycę, a także ciągle nawracający łupież. Warto zauważyć, że każdy z nas jest inny i często diagnoza przyczyny powstawania problemu jest kluczowa, a może ona być kwestią bardzo indywidualną. Specjalista od włosów może też pomóc nam w odpowiednim doborze preparatów, które pomogą we właściwy sposób zadbać o skórę głowy. Preparaty nawilżające, pielęgnacyjne- dzięki nim będziemy mogli zachować czystą i zdrową skórę głowy omijając problemy, jakie mogą być z nią związane.

 

A jakie problemy mogą dotyczyć samych włosów?

 

Najbardziej błahe problemy mogą dotyczyć kwestii pielęgnacyjnych, a więc sytuacji, kiedy włosy nie chcą się układać, są przesuszone, mamy rozdwajające się końcówki albo też nasze włosy straciły wigor i wyglądają na zaniedbane. Dzięki wskazaniu właściwego sposobu pielęgnacji uda się nam przywrócić im blask, kolor, a ich układanie będzie znacznie przyjemniejsze. Poważniejszym problemem jest natomiast kwestia wypadania włosów, która jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną wizyt u trychologa. Łysienie może tak naprawdę dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn, chociaż różne mogą być jego przyczyny. Możemy tracić włosy z powodu złej diety, osłabienia organizmu i braku witamin oraz składników mineralnych. Powodem łysienia może być też długotrwały stres. Najtrudniejsze do przezwyciężenia są natomiast czynniki genetyczne, a także zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie.

 

Wizyta u trychologa- kiedy jest konieczna?

 

Wizyta u takiego specjalisty może się odbyć zawsze wtedy, kiedy sami poczujemy, że z naszą skórą głowy dzieje się coś niedobrego lub kiedy nasze włosy nie będą prezentowały się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Z pewnością, jest wskazana w momencie, kiedy podczas drapania się po głowie zauważymy pod paznokciami resztki martwego naskórka lub też jakąś oleistą wydzielinę. Lekarz tycholog będzie mógł szybko zdiagnozować przyczynę problemu i wskaże nam dostępne metody leczenia. Z pewnością taka wizyta jest też wskazana w momencie, kiedy skóra głowy nas piecze, jest nadmiernie ściągnięta lub też mocno nas swędzi. Kolejną, oczywistą przyczyną wizyty u trychologa jest problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Ważne jednak, aby zdiagnozować, co jest naturalną, fizjologiczną kwestią wypadania starych włosów i pojawia się nowych, a co faktycznie wymaga leczenia. Oprócz samej konsultacji z trychologiem będziemy mogli też zdecydować się na różnego rodzaju specjalistyczne zabiegi, które mogą pomóc nam w naszych schorzeniach i przypadłościach. Na pewno warto wziąć je pod uwagę, gdyż zazwyczaj charakteryzują się one sporą skutecznością, gdyż są wykonywane na wysokiej klasy sprzęcie dedykowanym do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

 

Podsumowując- jeśli tylko czujemy, że mamy jakiś problem z naszymi włosami lub skórą głowy- najlepiej od razu udać się do trychologa. Dzięki jego wsparciu szybko będziemy mogli uporać się z problemem jeszcze zanim stanie się naprawdę poważny.

 

Start