Jak dbać o sylwetkę i być zdrowym?

Wiele osób zastanawia się nad tak ważną kwestią jak dbanie o sylwetkę a zdrowie. Przedstawiamy kilka istotnych – najważniejszych kwestii w tym kontekście. Dajemy też kilka cenny porad. Zapraszamy do lektury.

Jak zatem sprawić, aby odpowiednia dieta i dbanie o sylwetkę były zdrowe? Bardzo ważne jest m.in. ułożenie diety tak, aby spożywane produkty nam smakowały. Nie można się głodzić, ani układać zbyt restrykcyjnych jadłospisów. Ale to nie wszystko.

Dbanie o sylwetkę a zdrowie – bardzo istotne kwestie

Jak dbać o sylwetkę i być zdrowym? Najlepszą dietą będzie jadłospis, który dostosujemy do swoich indywidualnych potrzeb – co jest idealne dla danej osoby, dla innej takie być nie musi. Przede wszystkim dlatego, iż menu każdej osoby powinno uwzględniać w dużej mierze to, co ona lubi, a także to, na co możemy się się zgodzić. Nawet, gdybyśmy się zmusili do zmian żywieniowych, lecz nie wynikałyby one z głębokich przekonań, to wówczas się to na niewiele zda. Jest też kwestia apetytu, a poza tym tęsknoty i pożądania produktów zakazanych. Wiąże się to z faktem, iż wyeliminowanie jednego składnika niezdrowego, należy zrekompensować wprowadzeniem czegoś innego w zamian.

Trudno jest długo wytrwać w postanowieniu, które zostanie zakwalifikowane jako ograniczające, czy też na diecie, której jadłospis nam w zasadzie nie smakuje. Odpowiednia dieta – dbanie o sylwetkę a zdrowie – bardzo nierozsądne byłoby jednoczesne wybieranie jadłospisu zbyt restrykcyjnego, który sprawi, że na diecie czuje się głodnym.

Dbanie o sylwetkę a zdrowie – o czym warto szczególnie pamiętać?

Odpowiednia dieta, układanie jadłospisu, a co za tym idzie dbanie o sylwetkę a zdrowie to kilka ważnych rad, o których powinniśmy zawsze pamiętać:

 • odpowiednio ułożony jadłospis powinien zawierać sporo warzyw i owoców;
 • powinno się spożywać produkty dobrej jakości, w miarę możliwości jak najmniej przetworzone;
 • należy też wybierać produkty sezonowe;
 • trzeba się odżywiać systematycznie – optymalnie, aby jeść posiłki pięć razy dziennie;
 • ważne, aby znaleźć czas na posiłek, a nie jeść go w biegu;
 • posiłki powinny być atrakcyjne wizualnie, a także jeśli chodzi o dobór składników;
 • osoby, które nie lubią gotować, powinny korzystać z bardzo prostych oraz szybkich przepisów albo znaleźć miejsce, w którym można jeść zdrowo;
 • składniki kaloryczne powinno się zastępować dietetycznymi;
 • osoby lubiące gotować, mogą śmiało poeksperymentować w kuchni;
 • warto przygotowywać posiłki w domu i zabierać je do pracy – pozwala to na uniknięcie napadów wilczego głodu, a co się z tym wiąże – jedzenia co popadnie;
 • od czasu do czasu można sobie pozwolić na małe kulinarne wybryki;
 • pod żadnym pozorem nie można się głodzić.

Dbanie o sylwetkę a zdrowie – podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka najważniejszych kwestii dotyczących tego, jak dbać o sylwetkę i być zdrowym. Możemy jeszcze dodać do nich, że przysłowiowe „diety cud” nie istnieją. Więcej na temat diet, zdrowego odżywiania, dbania o sylwetkę i innych kwestiach związanych ze zdrowiem i żywieniem można zaleźć na Projektzdrowie.info.